Pro návštěvníky

Turistické INFO

Největšími turistickými lákadly Skryjí jsou, především, zřícenina hradu Týřova a Skryjská jezírka. K těmto lokalitám vedou z centra obce, od parkoviště, značené turistické trasy. Na hrad Týřov se vydejte po modré nebo červené TZ ke skryjskému mostu, a dále po žluté až na hrad (obr.1). Do Skryjských jezírek jděte po modré TZ, ale opačným směrem (obr.2). Obě lokality jsou od parkoviště vzdáleny něco přes dva a půl kilometru a běžnou chůzí trasu zdoláte do jedné hodiny. Skryje mají v centru obce placené parkoviště (obr.3), s poplatkem 50 Kč na celý den. Platba se hradí v parkovacím automatu za vjezdem v hotovosti nebo kartou. Parkoviště má, ve srovnání s podobnými obcemi, nadstandardní kapacitu, ale párkrát v roce se může stát (turisticky exponované státní svátky), že bude parkoviště plné.  Nesnažte se, prosím, zaparkovat na jiných plochách v obci. Parkování na veřejné zeleni (což je i travnatá plocha), může být, podle zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích a § 34 zákona č. 128/2000 Sb. o obcích, pokutováno až 50 000 korunami !!!

Respektujte, prosím, i dopravní značení. Zákazy vjezdu nejsou instalovány jen pro omezování. Při jejich porušení většinou znemožňujete průjezd IZS, nebo obslužné techniky, v případech mimo asfaltové cesty hrozí uvíznutí vozidla. Věřte, že už jsme řešili vyprošťování vozidel z míst, kam by zdravý rozum nikoho autem neposlal. Zbytečně to pak stojí vás i nás spoustu času a financí. Neparkujte rovněž v prostoru autobusových zastávek (na parkovišti a u mostu), rovněž byste znemožňovali dopravní obslužnost - silniční zákon říká: „Řidič nesmí zastavit a stát u zastávky autobusu bez nástupního ostrůvku ve vzdálenosti kratší než 30 metrů před a pět metrů za označníkem zastávky“.

V letní sezoně je ve Skryjích a okolí otevřeno několik občerstvení. V obci: Penzion Trilobit, Restaurace U Zlatky, Potraviny a občerstvení Na Faře, v nadcházející sezoně snad i občerstvení Na Kurtech. U řeky pak: restaurace Vydra, občerstvení U mostu, stánek u tábořiště „Ahoj“, nebo kemp Slapnice na Zbirožském potoce (obr.3 a 4)

Můžete rovněž navštívit muzeum trilobitů, nebo se vydat po zelené TZ do údolí Skryjského potoka a tam si projít naučnou stezku „Skryjský luh“, anebo od muzea naučnou stezku „ Po stopách trilobita“.

 https://www.muzeumtgm.cz/pamatnik-joachyma-barranda-skryje/

V horkých letních měsících se můžete vykoupat v řece Berounce – nejlepší vstup do vody je u tábořiště nebo u jezu, kterému říkáme skrejský, sousedé přes vodu šlovický a v mapách je uveden jako čilský… J Vede k němu červená turistická značka.

V dalším okolí Skryjí pak stojí za návštěvu i ostatní krásy Křivoklátska. Například: muzeum Oty Pavla v Branově, jeho knihami proslulý Hostinec u Rozvědčíka, Čertova skála a samozřejmě královský hrad Křivoklát…

Možností co u nás vidět, je, samozřejmě, ještě spousta, ale stačí vzít mapu a už je na vás, co si vyberete…   Takže: příjemný zážitek z výletu přeje obec Skreje